14. 4. 2021. U sklopu programa Digitalne prilagodbe, financiranog od strane Ministarstva kulture i medija RH, HDLU Zagreb na portalu ”Zagrebački likovni umjetnici” predstavlja sedmu u nizu, virtualnu izložbu umjetnika Luke Koščaka, pod nazivom ”Umjetnik u ateljeu – svemir, geometrije i horizonti”.
Luka Koščak rođen je 21. 1. 1989. u Zagrebu. U Školi primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu maturirao je na odjelu Kiparstva i stekao zvanje kiparski dizajner. Na Arthouse-College of Visual Arts u Ljubljani, 2014. diplomirao je u klasi doc.mag.art Mladena Jernejca, s temom “Apstraktna geometrija u hrvatskom slikarstvu”. Zatim je nastavio studij i magistrirao s temom ”Apstraktna geometrija i svemir” pri mentorima doc. dr. Vesni Kamin Kajfeš i Matic Kosu, mag.lik.um., te je stekao zvanje magistra likovnih umjetnosti.
Godinu dana radio je u HNK Zagreb kao scenski slikar u programu stručnog osposobljavanja, bez zasnivanja radnog odnosa. Izlagao je na jednoj samostalnoj i više skupnih žiriranih izložbi. Od 2015. godine, član je HDLU Zagreb.
Kontakt: luka.koscak@gmail.com
Iz predgovora Krešimire Gojanović: Umjetnik u ateljeu – svemir, geometrije i horizonti u slikarstvu Luke Koščaka
U ateljeu Luke Koščaka sve je prepuno žarko oslikanih platana velikih formata, kroz koja je ovaj umjetnik odlučio ispričati svoju priču o postanku prirode i svemira, udaljenim horizontima koji nas sa blistavom sunčevom kuglom u centru slika pozivaju na duhovnu avanturu samootkrivanja, putovanje kroz mikro i makrokozmos i njihove korespondencije između malog i velikog svijeta, čovjeka i Univerzuma iz čijeg središta on izrasta.
Sunce kao simbol svijesti i nositelj svekolikog života podsjeća nas na mit o Heliju ili Heliosu, grčkom bogu Sunca, koji je prikazivan kako svakog dana vozi svoju nebesku kočiju, krećući u zoru na istoku, a završavajući vožnju navečer na zapadu. Tako je na Lukinim slikama sunčev ciklus prikazan u različitim dobima dana, rano u zoru kada sunčevo svjetlo razgrće tminu, izranjajući iznad tamnoplave površine mora, jednako kao i u sumrak, kada se polako zgušnjava u narančastoj lopti okruženoj zagasitijim nijansama nebeskog svoda. Svaki horizont svakoga dana na Lukinim slikama drugačiji je: nekad je more mirno, a nekada valovito, nekad iz njega izranjaju mrke planine iza kojih se sunce skriva i zalazi, ili se sunčeva svjetlost rasplinjava i razrijeđuje prema blijedoplavim oblacima. Impresije sa ovih slika nastale su u neposrednom susretu umjetnika sa morem, u meditativnom posmatranju sunčevih transformacija i elemenata vode, vatre i zraka koji se međusobno sučeljavaju i nadopunjuju, gradeći upečatljivo pročišćene kompozicije u snažnim kontrastima.
Suprotstavljajući crvenu i plavu boju, elemente vatre i vode, umjetnik se vraća suštinskim prapočelima, te nam intuitivno predočava ideju kako je svijet sastavljen od dvojnosti i polarnosti koje moraju biti u ravnoteži. More u podnožju slike predstavlja temelje, riznicu skrivenog života, metaforu i za čovjekovo nesvjesno biće i svijet snova, dok se sunčev krug u središtu slike podiže kao neko drevno božanstvo, simbol prirode u punoj raskoši, također i simbol centralnog ega, ‘svevidećeg’ oka i budnog življenja koje osvjetljava cjelokupno naše postojanje. Te dvije sfere, ona skrivena, prepuna tajni, kao i ona vidljiva, dnevna, prožimaju se u plesu suprotnosti lunarnog i solarnog principa, yin i yang energije.
Krećući od sunca koje je prevladavajući motiv na slikama iz ciklusa ”Horizonti”, Luka se u drugom ciklusu slika zaputio prema svemirskim prostranstvima, gdje napušta oštro razgraničene planove slike, pretvarajući kompozicije u prostore prepune mliječnih izmaglica, rotirajućih planeta sa svjetlosnim aurama, asteroida i kometa koji se probijaju kroz mitološka sazviježđa. Svemir na njegovim slikama vibrira u nijansama ljubičastih, plavih, tirkiznozelenih i žućkastih boja, koje se pretapaju u slojevima i prosijavaju jedna kroz drugu, dočaravajući nam multidimenzionalni prostor sjenovitih galaksija.
Autora privlači daljina, ono nepoznato i nedosegnuto što zaokuplja našu maštu, nedefinirani kaos različitih mogućnosti i energetskih silnica koje je potrebno spoznati kao gradivno tkivo i oblikovati od njih buduće manifestirane tvorevine. U tom metafizičkom slikarstvu koje teži dosegnuti ono transcendentalno, bezvremeno i bezgranično u nama i oko nas, Luka se zaputio prema jednoj duhovnoj avanturi, unutar koje se suočava sa temeljnim pitanjima čovjekovog postanka, kao i postanka Univerzuma, intuitivno spoznajući da na tom putu nema konačnih definicija. Prostor se stapa sa vremenom, Svemir se širi i zgušnjava, preslikavajući se u ritmu umjetnikovih vizija, u procesu transformacije tamne pramaterije i sjemena ideja prema izvorima svjetlosti koji oblikuju nove svemirske pejzaže.
Od makrokozmosa zatim umjetnik kreće dalje, u ciklus ”Geometrija” unutar kojega se raznobojni elementi međusobno prepliću i sudaraju, razlažući prostor na vibrirajuće atome, elektrone i neutrone u energetskom plesu u čijim putanjama također naziremo stilizirane obrise planeta, razlomljene sunčeve svjetlosti i morskih kapljica. Tako Lukin atelje svakog dana postaje i ‘alkemičarski’ laboratorij, posvećeno mjesto gdje se sjećanja na osunčana morska prostranstva spajaju sa imaginarnim svemirskim bespućima, u težnji da se spozna priroda svjetla, taj stvaralački plamen koji metaforički ljudima daruje znanje ‘bogova’, odnosno pomaže da se probudimo u svijesti da smo sami kreatori svog Svemira, i upisujući svoje unutarnje biće u svijet oko nas, kreiramo uvijek iznova inspirativne tokove ideja i njihove materijalne manifestacije. ‘Geometrije’ nas podsjećaju i na piksele i sitne čestice viđene kroz leću mikroskopa, one su sastavljene od iste tvari kao i Svemir, na fizičkoj razini rojevi stanica koji grade neko tkivo, ili obrasci misli i sjećanja utkani u doživljaju sveobuhvatne prirode Jastva. Pokušaj su i da se unutar kaotičnih zbivanja pronađe neki red, ali i da se kaos doživi kroz igru u kojoj je sve moguće zamisliti, kao sa šarenim razbacanim puzzlama koje na mikro razini oponašaju stvaranje novih obzorja iz početnog praska.
Istovremeno, iako se bavi dubokim promišljanjima i temeljito analitički gradi svoj likovni izraz, Lukin umjetnički pogled neobično je svjež, neopterećen, čini nam se kao da on stvara sa lakoćom, prebacujući svoju pažnju prema različitim planovima i perspektivama, nakon jednog ciklusa okreće se ka drugom, od apstrakcije prema figuraciji, koju onda ponovo pretvara u kubističko raščlanjivanje forme, od jasno definiranih oblika oštrih rubova prema mekim obrisima koji ovlaš nagovješćuju intuitivnu spoznaju, sve ono što ne vidimo i ne dotičemo, a možemo osjetiti nekim unutarnjim, skrivenim čulom. U samoći i tišini, dok se biće umjetnika prisjeća svojih impresija u nekom zaštićenom prostoru, njegov energetski tok izljeva se na platna, planete i sunca plove kroz dimenzije, crveni plamen natkriljuje zamišljenu granicu između neba i zemlje, daljina u nama zove nas u buduće avanture, ushićenje otkrivanja novih svijetova i proširene percepcije, kad od malog unutarnjeg Svemira u intenzivnom stvaranju dosežemo nezamislive daljine i dubine.
U centru svega toga, blista sunce umjetnikovog uma, oduševljeno u stvaralačkoj samospoznaji, u srži zbivanja i autentičnoj individualnosti, kao da nam želi prenijeti poruku o rođenju svjetla iz prvobitnog kaosa: ”Uzdigni se! Jer nema nikog nalik tebi, ni među ljudima, ni među bogovima”. Umjetnik tako nastavlja prenositi taj plamen na svakoj novoj slici, usavršavajući svoje umijeće u kruženju svjetlosti i daha, u podmorjima i svemirskim daljinama, u kojima tražimo svoje početke, završetke i smisao postojanja, sa sviješću da je svaka čestica u svojoj različitosti podjednako važna u tkanju čitave cjeline, u sinergiji mikro i makro svijeta.
mr. art Krešimira Gojanović
Galerija slika Luke Koščaka, ”Umjetnik u ateljeu – svemir, geometrije i horizonti”
- Luka Koščak, ‘’Horizonti (5)’’, ulje na platnu, 80×80 cm
- Luka Koščak, ‘’Horizonti (2)’’, ulje na platnu, 80×80 cm
- Luka Koščak, ‘’Horizonti (4)’’, ulje na platnu, 80×80 cm
- Luka Koščak, ‘’Horizonti (3)’’, ulje na platnu, 80×80 cm
- Luka Koščak, ‘’4 u jednoj (1)’’, akril na platnu, 100×200 cm
- Luka Koščak, ‘’Horizonti (13)’’, ulje na platnu, 80×120 cm
- Luka Koščak, ‘’Horizonti (11)’’, ulje na platnu, 80×120 cm
- Luka Koščak, ‘’4 u jednoj (2)’’, akril na platnu, 100×200 cm
- Luka Koščak, ‘’Svemir (5)’’, akril na platnu, 100×200 cm
- Luka Koščak, ‘’Svemir (3)’’, akril na platnu, 100×200 cm
- Luka Koščak, ‘’Svemir (2)’’, akril na platnu, 100×200 cm
- Luka Koščak, ‘’Svemir (4)’’, akril na platnu, 100×200 cm
- Luka Koščak, ‘’Horizonti (14)’’, ulje na platnu, 50×70 cm
- Luka Koščak, ‘’Atelje 10’’
- Luka Koščak, ‘’Atelje 11’’
- Luka Koščak, ‘’Svemir’’, akril na platnu, 145×200 cm
- Luka Koščak, ‘’Horizonti (1)’’, ulje na platnu, 80×80 cm
- Luka Koščak, ‘’Geometrija (8)’’, akril na platnu, 80×80 cm
- Luka Koščak, ‘’Geometrija (7)’’, akril na platnu, 80×80 cm
- Luka Koščak, ‘’Horizonti (15)’’, ulje na platnu, 70×100 cm
- Luka Koščak, ‘’Horizonti (8)’’, ulje na platnu, 70×100 cm
- Luka Koščak, ‘’Horizonti (6)’’, ulje na platnu, 70×100 cm
- Luka Koščak, ‘’Horizonti (11)’’, ulje na platnu, 50×70 cm
- Luka Koščak, ‘’Horizonti (12)’’, ulje na platnu, 50×70 cm
- Luka Koščak, ‘’Atelje 2’’
- Luka Koščak, ‘’Atelje 1’’
- Luka Koščak, ‘’Atelje 3’’
- Luka Koščak, ‘’Atelje 4’’
- Luka Koščak, ‘’Geometrija (2)’’, akril na platnu, 50×70 cm
- Luka Koščak, ‘’Horizonti (13)’’, ulje na platnu, 50×70 cm
- Luka Koščak, ‘’Horizonti (7)’’, ulje na platnu, 70×100 cm
- Luka Koščak, ‘’Geometrija (1)’’, akril na platnu, 50×70 cm
- Luka Koščak, ‘’Atelje 6’’
- Luka Koščak, ‘’Atelje 5’’
- Luka Koščak, ‘’Atelje 7’’
- Luka Koščak, ‘’Atelje 8’’
- Luka Koščak, ‘’Horizonti (19)’’, ulje na platnu, 80xx120 cm
- Luka Koščak, ‘’Horizonti (18)’’, ulje na platnu, 80×120 cm
- Luka Koščak, ‘’Horizonti (17)’’, ulje na platnu, 80×120 cm
- Luka Koščak, ‘’Horizonti (16)’’, ulje na platnu, 50×70 cm
Kontakt autora Luke Koščaka:
luka.koscak@gmail.com
Copyright(c) Luka Koščak
Predgovor i web dizajn: Krešimira Gojanović
Virtualna izložba i predstavljanje Luke Koščaka realizirani su sredstvima Ministarstva kulture i medija RH,
u sklopu programa Digitalne prilagodbe kulturnih sadržaja.
14. 4. 2021.
Ostale Digitalne prilagodbe iz ovog projekta možete pogledati ovdje.